Komory klimatyczne należą do grupy urządzeń laboratoryjnych, które pozwalają na badania obiektów organicznych, a także nieorganicznych. W tym artykule omawiamy, czym są, a także, na jakiej zasadzie działają tego typu komory.
Czym są komory klimatyczne?
Komory klimatyczne to specjalistyczne urządzenia, które stosuje się w celu przeprowadzania testów stabilności i badań w specjalnych warunkach klimatycznych. W zależności od konkretnego modelu i wersji, komory klimatyczne mogą również służyć do zapewniania stabilnej temperatury oraz określonego poziomu wilgotności.
Dzięki konstrukcji komór klimatycznych możliwe są nieprzerwane testy różnorakich przedmiotów lub produktów, które mogą trwać od kilku minut do nawet kilku miesięcy. Dzięki licznym badaniom za pomocą tych urządzeń, na rynek trafiają produkty, które są w pełni przetestowane i odporne na zmienne warunki klimatyczne.
Komory klimatyczne – budowa i zasada działania
Każda nowoczesna komora klimatyczna składa się z wielu istotnych elementów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie całej maszyny. Dzięki nim powtarzalność przeprowadzanych testów zostaje w pełni zachowana. Komory klimatyczne, które umożliwiają kontrolowanie temperatury, są wyposażane m.in. w system grzewczy i chłodniczy. Dzięki nim zostają utrzymane te same warunki względem każdej badanej próbki, niezależnie od ich ilości. Dodatkowe nawilżacze parowe, w które wyposażone są te urządzenia, współpracują z licznymi czujnikami i mikroprocesorami. To z kolei umożliwia utrzymywanie prawidłowego klimatu wewnątrz maszyny.
Do czego i w jakich branżach wykorzystuje się komory klimatyczne?
Komory klimatyczne to urządzenia, które wykorzystuje się do przeprowadzania różnorodnych badań i testów w wielu dziedzinach gospodarki. Są to m.in.:
- testy trwałości i niezawodności elektroniki – badania pod kątem odporności na zmienne czynniki atmosferyczne;
- symulacje warunków naturalnych – testy dla lotnictwa, przemysłu motoryzacyjnego i kosmicznego;
- badania farmaceutyczne i medyczne – testy nad lekami i szczepionkami;
- kontrola jakości – testy produktów pod kątem utrzymywania założonych norm i parametrów;
- badania środowiskowe – testy pod kątem wpływu zmian klimatu m.in. na różne gatunki roślin.