Wraz z rozwojem popularności i wartości Bitcoina, zaczęły pojawiać się pomysły, których celem było jego spieniężenie. Z początku funkcję tę pełniły giełdy. Teraz technika poszła o krok do przodu i w większych miastach wojewódzkich można znaleźć bitomaty. Jest to nic innego jak bankomat, w którym można kupować i sprzedawać kryptowalutę z użyciem wirtualnego portfela.
Bitomaty gwarantują pełne bezpieczeństwo i anonimowość przy handlu kryptowalutami. Ich obsługa jest intuicyjna i nikomu nie stworzy żadnych problemów. Do tego wszystkiego dochodzi wygoda użytkowania bankomatu kryptowalut, który w znacznym stopniu przyspiesza zamianę wirtualnej gotówki na fizyczne pieniądze w wybranej walucie.

Popularność bitomatów na świecie

Bitomaty w Polsce występują w większych miastach wojewódzkich, często po kilka sztuk w różnych dzielnicach. Są to nowe urządzenia, z których korzystają głównie osoby zafascynowane Bitcoinem. Takich użytkowników kryptowaluty przybyło w ostatnim czasie, co ma związek z niezwykłym wzrostem wartości Bitcoina.
Aktualnie w Polsce działają 53 bitomaty, które można znaleźć w między innymi w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Łodzi czy Krakowie. Jest to najprostszy sposób na sprzedanie oraz zakupienie wirtualnej waluty, dlatego też bitomaty są często poszukiwane przez inwestorów.
Pod kątem ilości urządzeń Polska na chwilę obecną przewyższa Niemcy i Hongkong i pozostaje niewiele za Włochami, Grecją, Czechami, Szwajcarią i Hiszpanią. Lepiej sytuacja wygląda w Austrii, która posiada 193 bitomaty. Wielka Brytania posiada już 295 bankomaty Bitcoin i liczba ta nieustannie rośnie. Na drugim miejscu znajduje się Kanada z 730 urządzeniami, a zdecydowanym liderem są Stany Zjednoczone z 4157 bitomatami.

Producenci Bitomatów i prowizje od transakcji

Ilość bitomatów rośnie z roku na rok i coraz chętniej pojawiają się producenci nowych urządzeń. Ponad 60% bankomatów kryptowalut funkcjonujących na świecie stworzyły dwie firmy: Genesis Coin oraz General Bytes.
Dostępne w Polsce bitomaty wprowadzone zostały w większości przez [b]polską firmę Flying Atom. Te urządzenia oprócz wygodnej obsługi i szybkiego działania charakteryzują się wyjątkowo niskimi prowizjami.
Przed skorzystaniem z danego bitomatu dobrze jest pamiętać o przeczytaniu instrukcji oraz zapoznaniu się z ewentualnymi opłatami. Kwota prowizji zazwyczaj nie przekracza 6%, ale w niektórych urządzeniach może być zawyżona. Pod tym kątem wyjątkowo opłacalne jest korzystanie z bankomatów polskiej firmy, ponieważ pobierane przez nią prowizje są jednymi z najniższych na rynku.
Bitomaty obsługują zazwyczaj kilka najbardziej wartościowych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Litcoin. Zakupu i sprzedaży można dokonać z pomocą euro (EUR), dolarów (USD), funtów (GBP) oraz polskich złotych (PLN).

Jak korzystać z bitomatu?

Jest to niezwykle łatwy proces, z którym każdy sobie poradzi. Dodatkowo na urządzeniach zamieszczona jest szczegółowa instrukcja obsługi, a także wskazówki dostępne podczas przeprowadzania operacji.

Jak kupić kryptowalutę?

W pierwszej kolejności należy podać adres portfela wirtualnego, na który ma zostać przelana wybrana kryptowaluta. W drugim kroku wybiera się jej rodzaj oraz ilość. Opłaty można dokonać gotówką, poprzez włożenie jej do bitomatu lub kartą płatniczą. Na koniec pozostaje sprawdzenie poprawności danych i zatwierdzenie transakcji.

Jak sprzedać kryptowalutę?

Tutaj proces również jest wyjątkowo prosty. Na początek określa się rodzaj i ilość sprzedawanej kryptowaluty, a operację potwierdza się kodem uwierzytelniającym, który może przyjść w postaci wiadomości SMS lub e-mailowej (w zależności od wybranej metody). Po wpisaniu otrzymanego kodu pojawi się kod QR. Teraz wystarczy go zeskanować, aby gotówka została wypłacona.

Bezpieczeństwo oraz limity

Bitomaty często mają ustawione limity, w których nie można przekroczyć przy pojedynczej transakcji. Celem tego zabiegu jest zapobieganie praniu brudnych pieniędzy. Nieco wyższe są limity dzienne, których również nie da się ominąć.
Czasem może się zdarzyć, że bitomat poprosi użytkownika o potwierdzenie swojej tożsamości. Wymaga to szybkiej weryfikacji, która zapewnia bezpieczeństwo konta i chroni przed wypłaceniem pieniędzy przez niepowołaną osobę. Jednocześnie wszystkie dane są bezpiecznie kodowane i klient ma zagwarantowaną pełną anonimowość – jego dane nie trafią do osób trzecich.
Rosnąca popularność bitomatów pokazała, że kryptowaluty stały się czymś zupełnie realnym i rzeczywistym. Bez problemu można wymieniać je na wybraną walutę, a cała operacja przebiega wyjątkowo sprawnie i przyjemnie.

One thought on “Bitomaty – opis i obsługa krok po kroku.

Dodaj komentarz