Małe przedsiębiorstwa to prawdziwe motory napędowe rozwijających się gospodarek. W dzisiejszych czasach, gdy działalność gospodarcza pozostaje w dużej mierze zdecentralizowana, małe firmy są niezwykle atrakcyjnym wyborem sposobu zarabiania na życie. Prawie każdy, kto sobie tego życzy, może założyć firmę.

Mały biznes to termin używany do opisania firm, które są obsługiwane przez jedną lub kilka osób. Małe przedsiębiorstwa zawsze były ważną częścią naszej gospodarki. Wiele małych firm to jednoosobowe lub rodzinne firmy z niewielką liczbą pracowników. Małe firmy są ważne, ponieważ dają możliwości przedsiębiorcom i tworzą znaczące miejsca pracy z większą satysfakcją z pracy niż stanowiska w większych, tradycyjnych firmach. W rzeczywistości ich przetrwanie zasadniczo zależy od ich zdolności do uczestniczenia w rynku z innymi dużymi firmami. Zdawałoby się, że to stawia je na przegranej pozycji. Nic bardziej mylnego. Małe firmy mają do zaoferowania wiele wartości, których wielka korporacja nie jest w stanie wypracować. Innowacyjność i struktura rynku determinują wzrost. Istnieją doskonałe dowody na to, że małe, innowacyjne firmy rozwijają się szybciej niż duże firmy, które stronią od innowacji.

Często uważa się, że małe firmy płacą niższe płace niż większe firmy. Wbrew temu przekonaniu wiele z tych małych firm, zwłaszcza świadczących usługi techniczne i profesjonalne, oferuje wysoko płatną pracę. Wiele małych firm to jednoosobowe lub rodzinne firmy, które zatrudniają tylko kilku pracowników. Przedsiębiorczość przynosi korzyści zarówno jednostkom, jak i społecznościom. Są one ważnymi ośrodkami tworzącymi miejsca pracy.

Komputery umożliwiły małym firmom prowadzenie działalności w domu i w Internecie. To sprawia, że założenie firmy wiąże się obecnie z mniejszymi trudnościami niż jeszcze kilka dekad temu. Wiele ludzi deklaruje, że darzą małe firmy większym zaufaniem niż duże korporacje. Elastyczność, generalnie szczupła kadra i umiejętność rozwijania bliskich relacji z klientami to jedne z kluczowych korzyści małych firm.

Nie oznacza to jednak, że prowadzenie małej firmy to sama przyjemność. Małe, rozwijające się firmy często muszą inwestować szybko, na długo przed oczekiwanym strumieniem zysków i w ilości znacznie większej niż ich zdolność do emisji długu. Trzeba także liczyć się z tym, że na początkowym etapie działalności będzie trzeba dokładać do rozwoju. Kiedy ktoś otwiera małą firmę, prawdopodobnie, przynajmniej na początku, będzie miał niewielu pracowników.

Każdy biznes wiąże się z ryzykiem. Jednak jeśli chce się w życiu osiągnąć sukces, trzeba podjąć to ryzyko. Zainwestowanie w mały biznes może być świetnym sposobem na wyzwolenie się spod jarzma etatu i osiągnięcie samodzielności finansowej. Bycie właścicielem małej firmy może być jednym z najtrudniejszych zadań, ale jest też jednym z najbardziej satysfakcjonujących.

One thought on “Dlaczego warto założyć małą firmę?

Dodaj komentarz